با اینکه اغلب کسب و کارها از اهمیت استفاده از برند برای تشخیص محصولات خود از دیگر رقبا پی برده‌اند، اما همه آنها ثبت برند یا علائم تجاری و اهمیت آن را درک نکرده‌اند. طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، برند یا علامت تجاری یک نام، عبارت، طرح یا هر ویژگی دیگری است که مشخص کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص است که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علائم تجاری، به مالک آن اعم از حقیقی یا حقوقی حق انحصاری می‌دهد تا بتواند از عرضه کالاهای مشابه یا یکسان توسط اشخاص دیگر که موجب گمراهی می‌شود جلوگیری کند. در صورت عدم ثبت برند، شرکت‌های رقیب یا اشخاص از همان علامت یا علامت مشابه برای کالا یا محصولات استفاده می‌کنند که موجب گمراهی خواهد شد و در نتیجه سرمایه‌گذاری و بازاریابی محصولات به هدر خواهد رفت.
نام تجاری یا برند می‌تواند باعث پیشرفت کسب و کار شود و نیز جایگاه ویژه‌ای در حوزه بین‌المللی داشته باشد. بهترین روش داشتن برند مناسب در درجه اول بالا بردن کیفیت محصول و در گام بعدی تبلیغات گسترده است. البته باید بازار مصرف و نیازهای مصرف‌کننده را شناخت تا بتوان جایگاهی را در میان مصرف‌کنندگان خاص پیدا کرد و بدین طریق مشتریان وفاداری را جذب کرد.

img4

بنابراین به طور کلی مزایای ثبت علائم تجاری همانطور که در بالا گفته شد تضمین‌کننده تشخیص محصولات از یکدیگر توسط مشتریان، ابزار بازاریابی و اساس ایجاد شهرت شرکت‌ها، متمایز ساختن محصولات شرکت‌ها از یکدیگر، تشویق شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در حفظ و بهبود کیفیت محصولات آنها و جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی می‌باشد. با توجه به قانون ۳۱ ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد.
علاوه بر آنچه گفته شد، در سال‌های اخیر با توجه به روند تغییرات قانونی در کشور، اشخاصی که به تبلیغات محیطی علاقمند هستند باید دارای مدارک مربوط به ثبت برند باشند تا بتوانند تبلیغات محیطی و تلویزیونی انجام دهند. بنابراین ثبت برند در اقتصاد و بازار امری گریز ناپذیر است که باید مدیران بدان توجه داشته باشند تا بتوانند با برنامه‌ریزی بازاریابی و فروش، کسب و کار خود را گسترش دهند.

اگرچه در بعضی از نظام های ملی ثبت علامت تجاری اجباری نیست و حمایت از علامت تجاری از طریق استفاده نیز امکان پذیر نیز می باشد لیکن در هر حال ثبت علامت حتی در مواردی که علامت تجاری را بتوان از طریق استفاده ی مستمر نیز حمایت کرد اصلح تشخیص داده می شود زیرا ثبت علامت تجاری حمایت بیشتری را برای علامت ثبت شده تامین و تضمین خواهد کرد بویژه در مواردی که بین علامت تجاری ثبت شده با علامت یکسان یا علامتی که به طور گمراه کننده مشابه است تعارض بوجود آید.

ثبت علامت تجاری حسب قوانین و مقررات مربوط، به مالک آن علامت، اعم از شخص حقیقی یا حقوقی حق انحصاری می دهد که به موجب آن می تواند از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری آنهاست جلوگیری کند. اگر علامت تجاری اشخاص ثبت نشود، اشخاص رقیب، از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت آن ها به اندازه ای است که موجب گمراهی خواهد شد برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایه گذاری اشخاص در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود.

همچنین اگر یکی از رقیبان صاحبان علامت از علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت تجاری آن ها استفاده کند ممکن مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به شرکت آن هاست و در نتیجه کالای رقیب آن ها را خریداری کنند این اقدام نه تنها سود شرکت آن ها را کاهش خواهد داد و مشتریان آن ها را گمراه خواهد کرد بلکه به شهرت و وجهه شرک آن ها نیز آسیب خواهد زد خصوصا اگر محصول و کالای رقیب فاقد کیفیت باشد. به عبارت دیگر اگر علامت تجاری ثبت شده به صورت تضمین اصالت عمل عمل می کند. تضمین عبارت است از اینکه وقتی عضوی از جامعه علامت تجاری ثبت شده را در ارتباط با کالا ها و یا خدمات خاص ملاحظه می نماید می تواند مطمئن شود که کالاها یا خدمات مورد نظر متعلق به دارنده علامت ثبت شده یا کسی است که تحت کنترل و نظارت او عمل می کند. نکته اساسی، ایجاد اطمینان از ای امر است که جامعه فریب نخورد. با توجه به ازش علائم تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری ممکن است در تعیین میزان موفیت یک محصول بازار داشته باشد ثبت علامت در بازارهای هدف بسیار ضروری می رسد.

بعلاوه تفویض اجازه استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده به شرکت های ثالث بسیار آسان تر از اعطای اجازه استفاده نسبت به یک علامت تجاری ثبت نشده است و در تنیجه با تفویض اجازه می توان منبع درآمد بیشتری را برای شرکت صاحب علامت ثبت شده به وجود آورد و یا اساس و مبنای تنظیم و انعقاد یک قرارداد اعطای نمایندگی فروش باشد. مضافا اینکه چنانچه یک علامت تجاری ثبت شده در میان مشتریان اط شهرت خوبی برخوردار باشد ممکن است به منطور دریافت منابع مالی یا وام از موسسات مالی استفاده شود که این امر به طور فزاینده ای می تواند موجب موفقیت کسب و کار شود. از جمله مزایای دیگر ثبت علامت تجاری این است که ثبت علامت تجاری عموما حل و فصل اختلافات حقوقی نسبت به علامت را آسانتر و ارزانتر خواهد کرد و صاحب علامت تجاری ثبت شده در طرح دعوی و دفاع د رموقعیت برتری قرار می گیرد. بویژه اینکه با ثبت علامت تجاری، صاحب علامت در صورت نقض حقوق انحصاری می تواند مبادرت به طرح دعوی نقض کند که در مقایسه با طرح دعوای دیگر از قبیل تقلب در عرضه کالا کم هزینه تر و مطمئن تر است. با توجه به مزایای ثبت علامت تجاری که به اهم آن ها به شرح فوق اشاره شد باید گفت علیرغم اهمیت ثبت علامت و با اینکه اکثر صاحبان کسب و کار به اهمیت علامت تجاری ثبت شده برای تمیز دادن محصولاتشان از محصولات رقبا واقفند لیکن همه آن ها به اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت واقف نیستند و آن را درک نکرده اند.

اهمیت ثبت علامت به اندازه ای است که تجار عاقبا اندیش باید قبل از شروع به استفاده از علامت خود آن را به ثبت برسانند یا لااقل به دنبال ثبت آن باشند. با توجه به ماده31 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد. با توجه به به ماده یاد شده، قانونگذر سال 1386 برخلاف قانون 1310 اهمیت خاصی برای ثبت علامت قائل شده و تقریبا از مواضع قبلی خود در قانون 1310 راجع به اهمبت و اعتبار دادن به استفاده مستمر عدول کرده است. این موضع قانونگذار با توجه به اهمیتی که برای ثبت علامت در نطام های ملی و بین المللی قائل هستیم، ثابل دفاع به نظر می سدو مبادی ذی ربط باید با استفاده از رابطه با اهمیت ثبت علامت ارتقاء دهند.