نکات طلایی برای انتخاب نام دامین

باتوجه به رشد روز افزون وب سایتهای اینترنتی انتخاب یک نام خوب برای وب سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است . نام خوب باعث تبلیغ سایت و افزایش بازدید کنندگان از طرق مختلف مانند تایپ مستقیم، جستجو در موتورهای جستجوگر، و تبلیغ دهان به دهان وب سایت می شود.

یک دامین خوب می تواند به سرعت اعتماد بازدید کننده را جلب نماید و در نتیجه باعث بازدهی بیشتر سایت شود. همچنین به سرعت باعث ترقی وب سایت شما میشود، شما را در اینترنت مشهور می کند، اسم شما را سر زبانها می اندازد، و راه موفقیت شما را در دنیای مجازی هموار می سازد. حال با خیال راحت به امور دیگر و تقویت وب سایت خود می پردازید.

شما با انتخاب یک نام صحیح ، پایه های وب سایت خود را محکم می کنید و این گام نخست را هرچه استوارتر برمیدارید .درباره اهمیت دامین سخن بسیار است. ما به طور مختصر در مورد یک دامین خوب یا بهتر بگوییم چگونگی انتخاب یک دامین بهتر بحث می کنیم.

1-دامنه کوتاه :

کم تعداد بودن حروف یک دامنه از چند لحاظ مورد اهمیت است . دامنه های کوتاه به یاد ماندنی هستند که این باعث تبلیغ دهان به دهان آدرس وب سایت شما می شود. همچنین باعث میشود تایپ آن برای کاربران اسان تر باشد.. ضمن اینکه که موتور های جستجوگر به دامینهای کوتاه بیشتر بها می دهند.

 • مثال: www.iranart.com خیلی بهتر از دامین www.iranianartgallery.com است.

 

2-دامنه یک کلمه ای :

بهتر است یک دامنه از یک کلمه با معنا تشکیل شده باشد . اما پیدا کردن چنین دامنه هایی دشوار است چون به سرعت رزرو می شوند (مخصوصا.com این مسئله در دامین های ir. کمتر است)

 • مثال: www.best.com

 

3- دامنه انتخابی با معنا باشد :

این مورد از سه نظر خوب است: اول به یاد ماندنی است، دوم معرف فعالیت شماست، و سوم موتورهای جستجوگر به آن بیشتر اهمیت و بها می دهند.

 • مثال: www.iranhost.com

 

 4- مرتبط با فعالیت :

بهتر است دامین شما با نام شرکت یا فعالیت شما مربوط باشد . در این صورت هم در موتور های جستجو و هم در نگاه اول معرف فعالیت وب سایت خواهد بود.

 • مثال: اگر شما در زمینه کتاب فعالیت دارید و حوزه فعالیت شما ایران است دامنه www.iranbook.com یا www.book.ir بهترین انتخاب است.

 

5-پسوند دامین :download Despicable Me 3 2017 movie

پسوند دامین از لحاظ نوع سایت و از لحاظ اعتبار دامین حائز اهمیت است . دامنه های com. به علت پر طرفدار بودن، از اعتبار بیشتری برخوردار هستند. چون بیانگر این هستند که این دامنه با سابقه تر است و ثبت کننده آن زودتر به ثبت آن اقدام نموده است. در کشور های مختلف بعد از پسوند های معروف.com و .net و.org پسوند کشور شان از جایگاه بالایی برخوردار است.

در کشور ما.ir پسوند ملی است و از دو لحاظ اهمیت دارد :

اول: دامین های جالب رزرو نشده در آن بیشتر است

دوم: احتمال دزدیدن دامین و از دست رفتن آن کمتر است.

بهتر است برای سایتهای ملی و داخلی از دامنه.ir و برای امور بین المللی از دامنه های.com .net .org استفاده شود .

پسوند.com معتبر ترین و پر طرفدارترین پسوند دنیا محسوب شده و از نظر میزان ثبت، فروش و قیمت گذاری از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

 • مثال: www.free.com دارای پسوند.com است و www.free.ir پسوند.ir دارد.

ـ نکته : هر پسوند معمولا مخفف کلمه یا معرف کشوری است. به عنوان مثال:

com. مخفف Commercial به معنای تجاری است. سایتهایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش ، معرفی محصولات ، خدمات و مانند آن مربوط می باشند، از این پسوند استفاده می کنند. اگرچه امروزه بسیاری از سایتهای همه منظوره نیز از نوع.com تعریف می شوند.

.netمخفف Network است. این نوع دامنه معمولاْ توسط شبکه ها (مثل شبکه های اطلاع رسانی، شبکه های اینترنتی و موارد مشابه) که غالباْ فعالیت غیر تجاری (نه در همه موارد) دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

.orgمخفف Organizations است. این دامنه معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. ir. مخفف iran معرف نام کشورمان ایران بوده و پسوند ملّی است.

 

6- دامنه بین المللی :

باتوجه به اینکه وب سایتها هر روز گسترش پیدا می کنند، معمولا نامهای منطقه ای وخاص مناطق محدود از جایگاه کمتری نسبت به دامینهای کلی و جهانی برخوردار هستند. و بهتر است دامین با معنی انتخاب شده و از نامهای فینگلیش حتی المقدور استفاده نشود. چون برای کاربران کشورهای دیگر و موتورهای جستجوگر مفهومی ندارد .

 • مثال: www.iranketab.com که بهتر است چنین باشد www.iranbook.com

 

7- دامنه بدون تشابه :

بهتر است دامنه هایی را ثبت نماییم که مشابه سازی نشوند. برای این منظور دامنه تک کلمه ای بهترین گزینه است .

 • مثال: www.sitegraphic.comمشابه www.graphicsite.com یاwww.sitegraphics.com است.

 

 8- املای آسان:

تعداد زیادی از اسامی دامنه هایی که به طور شفاهی گفته می شوند به درستی نوشته نمی شوند . اغلب مردم از املای انگلیسی خوبی بر خوردار نیستند پس بهتر است از کلمات با املای آسان استفاده شود . این مسئله در مراجعات بعدی به سایت شما و تبلیغات دهان به دهان خیلی موثر است و رقابت رقبای سود جو را کاهش می دهد.

 • مثال: دامنه www.irangate.com با دامنه های مشابه www.irangaet.com یا www.irangait.com با وجود اینکه این دامنه چندان طولانی نیست و از معنای خوبی برخوردار است ولی اغلب مردم این آدرس را به شکل صحیح تایپ نمی کنند و به سایتهای سود جو هدایت می شوند.

 

9- تلفظ زیبای دامنه :

تلفظ زیبای دامین باعث می شود مردم نام سایت شما را بهتر به خاطر بسپارند و خرید و فروش این دامینها نیز بیشتر انجام می گیرد . ممکن است یک دامین زیبا از عدد هم تشکیل شود ولی علت انتخاب آن تلفظ زیبای آن است.

 • مثال : دامنه www.4template.com

 

10- عدد و حروف بین دامین :

بهتر است در دامنه از عداد استفاده نشود . استفاده از اعداد اعتبار دامنه را کاهش داده و احتمال سوء استفاده با دامنه های مشابه را افزایش می دهد . اعداد بیشتر به عنوان جایگزین کلمات مشابه استفاده می شود که باعث کوتاهی دامین و زیبایی استیل دامین می شود. پس غیر از موارد خاص بهتر است از اعداد چشم پوشی کنیم

 • مثال: www.iran4u.com مخفف شده دامین www.iranforyou.com است.

در مثال فوق علیرقم اینکه دامین از استیل زیبایی در نوشتن بر خوردار شده اما همیشه در بیان شفاهی، باید ذکر کرد که for عدد 4 است و you حرف u که این خود مسئله بزرگیست و باعث کاهش کیفیت دامین می شود.

 

11- ترکیب کلمات و حروف به شکل صحیح :

دامنه های ترکیبی که از دو یا چند کلمه با معنا تشکیل شده باید از نظر دستور زبان به شکل صحیح در کنار هم قرار گیرند و غیر از موارد خیلی خاص که ترکیب از دو کلمه خاص باشد توصیه نمی شود.

ـ نکته : در بعضی از دامنه ها از s استفاده می شود . می دانیم که حرف s در آخر کلمات نشانگر جمع است ولی در بعضی اوقات در دامنه ها به شکل صحیح استفاده نمی شود.

www.iranbooks.com نمونه ای از استفاده صحیح از s جمع است و www.irans.com نمونه ای از استفاده نابجا از s جمع است.

 • مثال: www.historyiran.com که صحیح آن www.iranhistory.com است.

 

البته ممکن است همه این موارد در یک دامین محقق نباشد. ولی هرچه یک نام اینترنتی به موارد فوق نزدیکتر باشد ایده آل تر است. لذا توصیه می شود همواره از یک مشاور مطمئن ، متخصص و مجرب بدین منظور کمک بگیرید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =