این روزها یکی از جنجالی ترین حوزه های مورد بحث در دنیای فناوری های تبلیغاتی و برندینگ , واقعیت افزوده یا Augmented Reality است . واقعیت افزوده (AR) لایه ی دیجیتالی از محتوا است که از زاویه ی دید دوربین موبایل یا تبلت یا وب کم و … روی دید کاربر قرار می گیرد و به این طریق اطلاعات و یا اشیاء جدیدی را به محیط واقعی اضافه می کند. بعبارت دیگرواقعیت افزوده لايه اي از عناصر مجازي نگاشته شده بر دنياي واقعي مي باشد که از طريق موبايل يا تبلت قابل مشاهده است. عناصر مجازی می تواند فیلم و صدا و یا اطلاعات متنی و عکس و حتی سه بعدی باشد. این اطلاعات می تواند بر روی کالا و محصولات و یا کلیه تصاویر از جمله کاتالوگ، بروشور و اوراق چاپ شده نمایان گردد.

مزایا و قابلیتهای فناوری واقعیت افزوده:

–        دستيابي به قابليت بي مانند پيوند دنياي واقعي با دنياي مجازی

–        ايجاد جذابيت و افزايش ضريب نفوذ در تبليغات

–        در تبليغات جذاب، مخاطبين مبدل به مبلغين می شوند

–         بهره گيري از مزايای خاص ترين و جديدترين روش تبليغات

گروه سایه با همکاری تیم فنی و حرفه ای نگاشته، آمادگی ارائه طرحهای متنوع به مشتریان در صنوف مختلف را دارد.

قابلیتهای واقعیت افزوده:

واقعیت افزوده بطور کلی به سه شاخه ی اصلی یعنی سیستم های Pattern based , Location based و Gesture based تقسیم می شود که در زیر توضیح و شرح مختصری از این فناوری ها داده می شود.

Pattern based (مبتنی بر الگو): در این نوع از فناوری واقعیت افزوده، اپلیکیشن طرح یا طرح هایی را بر اساس الگوی آنها شناسایی می کند و کاربر می تواند با دسترسی به این الگوها محتوای مورد نظر سفارش دهنده اپلیکیشن را بروی آن الگو مشاهده نماید.

Location Based (مبتنی بر مکان):دراین نوع از فناوری واقعیت افزوده , اپلیکیشن محتوای کاربردی را بر اساس مکان کاربر که توسط GPS و مراکز مخابراتی فراهم می شود در قالب واقعیت افزوده در اختیار کاربر قرار می دهد و کاربر می تواند علائم , اشیا, و محتوای سفارش دهنده اپلیکشین را بر اساس مکان جغرافیایی که در آن قرار دارد مشاهده نماید.

Gesture Based (مبتنی بر بدن):در این نوع از فناوری واقعیت افزوده , نرم افزار بوسیله ی دوربین مخصوص حاوی حسگر عمق (نظیر Microsoft Kinect ) , می تواند حرکات مختلف بدن کاربر را تشخیص و بر اساس آنها از کاربر ورودی و دستور دریافت نماید . این نوع از فناوری در آغاز در بازی های رایانه ای مورد استفاده قرار می گرفت اما با گذشت زمان توسعه دهندگان نرم افزار پی به پتانسیل بالای این فناوری در نرم افزارهای کاربردی و رابط های کاربری بردند و امروزه این نوع فناوری در موارد کاربردی مختلف قابل استفاده می باشد.

بحث واقعیت افزوده در ایران از اوایل سال ۹۲ با انتشار اولین اپلیکیشن واقعیت افزوده ایران به سفارش گروه بزرگ صنعتی ایران خودرو تحت نام “واقعیت افزوده رانا” و انتشار تیزر تبلیغاتی آن در صدا و سیما و پخش مصاحبه های متعدد در رسانه ها داغ شد. این اپلیکیشن بروی سیستم عامل های رایج Android  و iOS قابل نصب بوده کاربران با استفاده از این اپلیکیشن می توانستند خودرو رانا را بطور کاملا سه بعدی به محیط اضافه کرده و حتی رنگ های آنرا نیز تغییر دهند . همچنین با توجه به استقبال بسیار خوبی که از این اپلیکیشن انجام شد اپلیکیشن های واقعیت افزوده دیگر نیز برای سایر خودروهای این گروه تولید شده و آماده ی انتشار می باشند.

برخی دیگر از نمونه کاربردهای فناوری واقعیت افزوده بمنظور پیشبرد فروش عبارتند از:

واقعیت افزوده-8

واقعیت افزوده-7

/Users/michaelq/Desktop/DreamPlay/.IMG_9051.tif

واقعیت افزوده-5

واقعیت افزوده-4

واقعیت افزوده-3

واقعیت افزوده-2

واقعیت افزوده-1

واقعیت افزوده-9