به مجموعه عملیات برنامه ریزی شده برای تبلیغ کردن یک موسسه یا کاال های آن را برنامه ی تبلیغاتی campaign advertising یا کمپین تبلیغاتی می گویند . برنامه ی تبلیغاتی توسط یک دفتر تبلیغاتی (یا یک شخص یا گروه که وظایف دفتر تبلیغاتی را انجام می دهد) تدوین و اجرا می شود و در واقع سازمان بندی داخلی دفتر تبلیغاتی برای اجرای برنامه ی تبلیغاتی است.

اصطلاح کمپین تبلیغات در لیست خدمات بسیاری از فعالان تبلیغات و کانونهای تبلیغاتی به چشم میخورد. بطور خلاصه کمپین تبلیغات برنامه ریزی هماهنگ و منسجم در شاخه های مختلف تبلیغات به همراه اجرای آنها بصورت یک مجموعه مرتبط و با زمانبندی مشخص به منظور تاثیر گذاری بهتر و پیشبرد اهداف بازاریابی و فروش میباشد که کلیه عملیات فوق به یک شرکت ارائه کننده خدمات تبلیغاتی و یا یک شخص دارای صلاحیت محول میشود تا با تشکیل یک تیم عملیاتی و بکارگیری متخصصان مختلف و استخدام رسانه ها و ابزارهای ارتباط جمعی و … کمپین تبلیغاتی را برنامه ریزی و اجرا نماید.

اهداف یک کمپین تبلیغاتی:

۱- کسب سهم بازار

۲- حفظ و گسترش سهم بازار

۳- تداوم حضور و یادآوری

۴- معرفی الگوهای مصرف و عادات جدید

۵- ساختن یک جایگاه متفاوت

تبلیغات می تواند از شیوه های متفاوتی برای ارسال پیام استفاده کند و همواره استراتژی های مختلف و رسانه های زیادی برای هر موقعیتی وجود دارد:

– تبلیغات در رسانه

– تبلیغات در محل فروش و ارایه کالا

– شرکت در نمایشگاه ها

– حمایت مالی

– ترویج فروش

– بازاریابی مستقیم

– پروژه های روابط عمومی

هر چند روش ثابتی برای مدیریت و اجرای یک کمپین تبلیغاتی وجود ندارد , ولی بر مبنای تجارب قبلی , دفاتر تبلیغاتی و کانونهای تبلیغات در دنیا معولا از چند الگوی اصلی پیروی میکنند و با توجه به نوع سفارش و هدفگذاریها یک روش را انتخاب مینمایند ولی آنچه از اهمیت فراوانی برخوردار است قابلیت اجرایی و کاردانی مسئول و مدیر کمپین در مواجهه و حل مسائلی مانند : عدم هماهنگی بخشهای مختلف , تصحیح خطاها , تاخیرهای زمانی , تغییرات اجباری اعضای تیم , تغییر وظایف اعضاء , تغییر ناگهانی استراتژی , تغییرات برنامه ها در رسانه ها و … میباشد.

هر برنامه تبلیغاتی بسته به اوضاع و نوع بازار و مخاطبان تبلیغات ممکن است به روش مخصوص به خود انجام شود . اما به طور کلی ، بر اساس الگو سازی سیستمی و تعریف دفتر تبلیغاتی ، در همه ی برنامه ها مراحل کم و بیش مشابهی را طی می کند ، که عبارتند از:

۱- ارزیابی بازار ، که در آن مشخص می شود بازار یا مشتریان کاالی عرضه شده چه خصوصیاتی دارند ، عکس العمل رقبای تبلیغاتی با مشاهده و آگاهی از برنامه تبلیغاتی چگونه پیش بینی می شود.

۲- تعیین هدف های تبلیغات ، که در آن وظایف هریک از قسمت های دفتر تبلیغاتی طرح ریزی می شود ، مثال سهم از بازار مطلوب و مورد درخواست آگهی دهنده چقدر است ؟

۳-محاسبات و تعیین بودجه تبلیغات ، که در آن با توجه به مراحل قبلی تعیین می گردد که چه بودجه ای برای تبلیغات ، بازدهی بیشینه ایجاد می کند.

۴- طرح ریزی گروه خالقیت که شامل تدوین برنامه برای کارگروه خالقیت است .مهم ترین اشتباهات در این مرحله انجام می شود و اشتباه در این مرحله ممکن است منجر به بدهکار شدن و ورشکست شدن گردد.

۵- طرح ریزی رسانه ها یا انتخاب رسانه ، در این مرحله بدقت مشخص می شود که با توجه به داده های چهار مرحله قبل ، از چه رسانه هایی و چه مقدار فضا و زمان و چند نوبت باید تکرار باید استفاده شود.

۶- طرح ریزی گروه طراحی نسخه ، در این مرحله شرح وظایف و برنامه کار طراحان هنری نسخه تعیین می گردد.

۷- آزمایش و بازبینی پیش از انتشار نسخه . در این مرحله از شیوه های مختلف نظرسنجی استفاده می شود .در این مرحله ممکن است برخی از امور به مراحل قبلی بازگردانده و از نو اجرا شوند.

۸- طرح ریزی برای گروه تولید.در این مرحله نسخه ها و دستورالعمل ها ، به گروه تولید داده می شود ، تا متون چاپ ، برنامه های رادیویی و تلویزیونی ، آگهی های خیابانی ، آگهی های پستی و غیره تولید یا به اجرا گذاشته شوند. پس از اجرای مراحل قبلی ، کار به پایان نمی رسد و بسته به نوع قرارداد ، برای برنامه تبلیغاتی ممکن است اموری هم چون نظارت ، تصحیح خطاها ، گسترش دادن برنامه ، مقابله با برنامه تبلیغاتی رقبا و غیره انجام شود

مسلما کمپین تبلیغاتی یک شرکت , الهام گرفته از برنامه کلی شرکت و خصوصا اهداف بازاریابی آن میباشد. برنامه ریزی درست به عنوان اولین قدم باعث میشود تا از کوتاهترین و مناسبترین راه به نتیجه مورد نظر دست یافت. در زمان برنامه ریزی باید فاکتورهایی مثل : بودجه تبلیغات , وضعیت بازار , وضعیت رقبا و اهداف تبلیغات را در نظر داشت. اجرای یک کمپین تبلیغات مستلزم صرف هزینه است , شرکتها به منظور کسب نتایج مورد نظرشان و افزایش بازده هزینه می کنند , بنابراین یک کمپین تبلیغات بر اساس ارزش و اهمیت نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار میگیرد. شرکتهای خصوصی معمولا از قبل هیچ بودجه مشخصی اعلام نمیکنند و در صورت توافق مبالغ لازم را برای آن اختصاص میدهند. بنابر این توجیه و رایزنی با سفارش دهنده از اهمیت بالایی در زمان برنامه ریزی برخوردار است.

یکی دیگر از ابزارهای برندینگ مشتریان درگروه سایه، استفاده از توانمندی متخصصان و کارشناسان مجموعه در ایده پردازی، طراحی و اجرای انواع کمپین و جشنواره بمنظور توسعه اهداف برندینگ می باشد.
از نمونه پروژه های انجام شده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– ایده پردازی، طراحی کمپین و شعار های تبلیغاتی، طراحی و اجرای پکیج های اهدایی، طراحی و اجرای غرفه، چاپ و نظارت بر اجرا، برنامه ریزی و اجرای کمپین مهر سلامت بانک کشاورزی ( برندینگ بانک کشاورزی ویژه جامعه پزشکی کشور) در دومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی کشور، محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران، اردیبهشت 93

download (5)

 

download (6)

-جشنواره های مختلف کودک و نوجوان

 download (7)